Şuan Okunuyor
Denim

Denim

Denim kumaşı ilk defa 1960lı yıllarda Amerika’da kullanılmaya başlandı. O dönemlerde özellikle ağır işlerde çalışanlar tarafından kullanılırdı. Çünkü tarlasını biçmeye çalışan bir çiftçi kaba otlardan yaralanabilirdi fakat denim kumaşı yapısı gereği kalın olduğu için, çalışanları bu denli zarar görmekten kurtardı.

Hollywood mucizesinden sonra daha da fazla görmeye başladığımız denim, o dönemlerde özellikle kovboy filmlerinde kullanılmaya başlandı. Tabii James Dean gibi bir jön de bu ürünün reklamına oldukça katkı sağladı. Denim rüzgarı bütün Amerika’yı kasıp kavururken, diğer yandan Avrupa’yı da etkisi altına almıştı. Indigo boyanın keşfinden sonra artık blue-jeans ile tanışan moda dünyasının önde giden markaları, bugün hala bu dokuma çeşidini markalarına dahil ediyorlar.

Jean deyince peki aklımıza ne geliyor? Benim için günlük stilin vazgeçilmezidir bir jean. Günlük hayatımızın içerisine rahatlıkla entegre edebileceğimiz, kullanımı, kombinlemesi rahat olandır.

Peki bir jean alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Öncellikle unutmayın ki en sağlıklı Jean pantolonlar içerisinde elastik oranı düşük olanlardır. (Bu oran genellikle erkeklerde %2, kadınlarda %4 olarak karşımıza çıkıyor.)

-Karışımda bulunan diğer materyalin pamuk olmasının sağlığınız açısından önemli olduğunu unutmayın. İçerisinde elastik oranı yüksek olan ürünler fit görünüm elde edebilir fakat elastik doğal bir elyaf olmadığı için kesinlikle sizi rahatsız edeceklerdir.

-Yaz aylarında giymek üzere açık renkleri tercih etmeniz ve dokumaların ince olması hava geçirgenliği açısından çok daha iyi olacaktır.

-Jean pantolon veya jean etek alacaksanız kesinlikle kendi bedeninizden 1 ufak beden almayı deneyin. Çünkü pamuklu ürün olduğu için bir süre sonra esneyecektir. Bu durum diz oluşumunu da tetikler.

Ayrıca Bakınız

-Alacağınız ürün eğer bir gömlekse içerisindeki elastan oranı az olan ürünler, hareket alanınızı kısıtlayabilir. Dolayısıyla ya 1 beden büyüğünü alabilirsiniz.( Böyle durumlarda ürünün içerisindeki materyali kontrol etmekte de fayda var.) Hareketlerinizi kısıtlamayacak bir Jean üst grup içerisinde ortalama %4 ila %6 oranında bulunan elastan,doğru bir orandır. Fazlasını tercih etmemeye çalışın.
Denim kumaşı, yıkandıkça kendini gösterir. Şöyle ki; içerisindeki indigo boyası yaşayan bir organizma olduğu için, her yıkama sonrasında biraz daha renk atacaktır. Böylece giyeceğiniz ürün her yıkamanızda sadece size özel olacak.
Denim kumaşına sahip ürünlerinizi terslerini çevirerek yıkarsanız, bu ürünün ömrünü uzatacaktır.
Denim, kumaşın dokuma türüne, Jean ise dikimi gerçekleştikten sonra verilen isimdir. Örneğin; Jean pantolon, Jean ceket jean etek gibi…
Son dönemdeki trendlerden denim on denim trendi yine bütün kurallarımızı alt-üst etti.

Jean pantolon üzerine Jean gömlek giymek eskiden kulağa çok hoş gelen bir şey değildi kabul. Özellikle renkli ürünlerle kontrast uyum yakalanmaya çalışılırdı. Şimdilerde ise gönül rahatlığı ile şık bir Jean gömlekle tamamlayabilirsiniz.
Dikkat etmeniz gereken tek şey doku ve renklerin uyuşması

Yorumları görüntüle (0)

Yorum Yapın

Eposta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.