Şuan Okunuyor
Sokak sanatını podyuma taşıdık : JonOne

Sokak sanatını podyuma taşıdık : JonOne

1963 Harlem doğumlu JonOne, (John Andrew Perello) gençlik yıllarını New York sokaklarında geçirmiş, 17 yaşında duvar yazısı merakı üzerine New York metrosu A hattında ilk duvar yazısı serüvenine başlamıştı. O dönemlerde dışlanan bir ailenin çocuğu olan JonOne, ilk olarak bu serüvene sorunlarını geride bırakmak ve kendi gibi insanlara destek vermeyi amaçlayarak adım atıyor.1984 yılında gelindiğinde, en iyi 156 Duvar Yazısı Sanatçısı arasına girmeyi başardı ve All Star ünvanı aldı. New York, Paris Tokyo, Monaco ve Hong-Kong gibi dünyanın ünlü merkezlerde çok ciddi başarılara imza attı.Ünlü bir firmanın iş teklifi ve o dönemde Fransız olan nişanlısının baskılarıyla hayalinde bile olmamasına rağmen ‘87 yılında Paris’e yerleştiler.

JonOne’ın hayatındaki en büyük dönüm noktası ise ’93 yılında boyadığı bir hastane duvarı oldu. Yaptığı tuval, 6 Haziran 2007 yılında yapılan bir açık arttırmada 24.800 E’a New Yorklu bir koleksiyoncu tarafından satın alındı.Bu şu ana kadar ki Fransa’da elde edilen en yüksek teklif olma özelliği de taşımaktadır.

Lacoste ’un JonOne ile yapmış olduğu iş birliğinde ise Lacoste polo t-shirt ve sweatshirtlerinde JonOne’ın imzası kullanmaktadır.

#JonOne

 

#JonOneÖzelKolleksiyonu

Ayrıca Bakınız

 

Yorumları görüntüle (0)

Yorum Yapın

Eposta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.