Now Reading
Fado Şehri : Lizbon

Fado Şehri : Lizbon

Müziğe açılan şehir…Lizbon.2 asırdır burada aynı ezgiler çalmaya devam ediyor.1820’lerde ortaya çıkan bu ezgilere verdikleri isim Fado. Latincede keder anlamını taşıyan ‘Fatum’ kelimesinden türediği düşünülüyor.

Çıkış noktasıyla ilgili bir çok şey söyleniyor. Yüzyıllardır denizcilikle uğraşan Portekiz’in savaşmak üzere denize giden ve geri dönmeyen erkeklerine eşlerinin yaktığı ağıt bunlardan en bilineni. Bu sebeple aşk acısı, özlem, hayal kırıklığı, bıkmadan usanmadan bekleme halleri fadonun baş tacı ettiği konular.

Diğer yandan dünyada bu kadar popüler olmasının bir sebebi de gitarını alıp sokaklarda fado söyleyen bir fahişenin gönlünü Vimioso Kontu’na kaptırması. Soylu genç adam, bu fadoyu beğeniyor ve gittiği yerlerde bu türü benimsetiyor. Daha geniş kitlelere ulaşma şansı yakalayan fado günümüzde Portekiz denilince akla ilk gelen şey.

Sıvası dökük renkli binaları, arnavut kaldırımları ve fado ezgileriyle Lizbon bugün turistlerin işlek yerlerinden biri. Bu durum diğer tüm ülkelerde olduğu gibi turistlere oynanıyor ve özünden kopan bir tarih önünüze getiriyor. Biz de sizin için gidip hala tarih kokan en iyi fado kulüpleri seçtik.

Lizbon’un en iyi fado kulüpleri

Casa de Linhares

Casa de Linhares, hem ismini hem meskenini yüzyıllar önce yaşamış, soylu Linhares ailesinden miras almış.1755 yılında yıkıcı bir depremle karşılaşmış olmasına rağmen, halen içeride orijinal kemerler, sütunlar görmeye değer. Dünyanın her yerinden Portekiz’de konser vermeye gelen ünlü isimlerin fado dinlemek için ilk tercih ettiği yer. Yüksek tavanları içeride muhteşem bir akustik oluşturuyor. Fado dinlenilecekse kesinlikle uğranması gereken bir yer diye düşünüyoruz.

Pateo de Alfama

Mekan, Murça Kontu’nun oturduğu saraydan dönüştürülmüş.18. yy’da yaşanan depremden ayakta kalan nadir tarihi yerlerden. İçeride sıcak bir atmosfer var. Müzikte buna dahil olunca duygularınız yoğunlaşıyor. Dönem kıyafetleri giyerek sizi büsbütün geçmişe götüren müzisyen, oyuncu ve şarkıcılar kendilerini tamamen bu işe adamış. Yer yer melankoli yer yer neşeye bulanacağınız fado öncesi tadabileceğiniz lezzetler arasında Restaurante Pateo de Alfama da yer alıyor.

Clube de Fado

Diğer bir çok yapı gibi Clube de Fado’da taş bir evden dönüştürülmüş. Gotik mimari etkisinde kalmış, yüksek tavanlar, sivri kemerler şöyle bir gözünüzü gezdirdiğinizde ilk göze çarpan detaylar. Fado camiasında gitarıyla oldukça ünlü müzisyen Mario Pacheco’ya ait bu mekan, en iyi fado müzisyenlerinin bulunduğu nadir mekanlardan biri.

Restoran

A Travessa

17. yüzyıldan kalma bir manastıra yerleşmiş restoran kocaman, yüksek tavanları, taş duvarlarıyla içeri girer girmez etkiliyor insanı. Sadece Portekiz mutfakları bulunuyor. Fakat mekanın amacı Portekiz mutfağını dünyaya yayabilmek. Burada oturup şampanya ve kırmızı biberle marine edilmiş ızgara St. Pierre yemeden ülkeye geri dönmeyin.

Restaurante Taveras

Lizbon’un en eski restoranı.18 yy’deki kuruluşundan günümüze yemek salonunda ağırlamadığı isim kalmamış. Şehrin ilk restoranı olmakla kalmayıp ilk şarap menüsüne sahip mekan olma özelliği ile tarihe geçmiş. Özellikle kabuklu deniz ürünleri konusunda başarılı olduklarını eklemeden geçemeyeceğiz.

AtlasGlobal

View Comments (0)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top