Now Reading
New York

New York

Şehir rehberinde,ilk sayımızda New York’a yolculuk yapıyoruz.New York sanat tutkunlarını,alışveriş çılgınlarını ve gurmeleri bir araya getiriyor.

Nereye Gitmeli?

New York’u gezebilmeniz için gerçekten çok fazla zamana ihtiyaç duyacaksınız. Kenti gezmek için sadece birkaç haftanız varsa işte sizin için hazırladığımız detaylı program aşağıda yer alıyor. Bizce bir göz gezdirin.

New York’a geldiğinizde göreceğiniz ilk şey ufuk çizgisi olacaktır. ‘Gökdelenler Kenti’ olarak bildiğimiz New York’ta ilk gözümüze çarpan, 500 feet yükseklikte 100’den fazla binanın yer alıyor olmasıydı. Şehri, Empire of States binası ve Rock Rockefeller Center’ın en üst katından doyasıya izleyebilirsiniz.

Daha önce defalarca filmlerde, konserlerde gördüğünüz o meşhur meydan Time Square’e doğru yol alıyoruz. Burası öyle bir yer ki… Parlak ışıklar altında asla uyumayan bir cadde. Günün hangi saati olursa olsun hep kalabalık ve her an etrafı merakla izleyen gözlerle karşılaşmanız mümkün. Times Square’den çıkıp bir şeyler yemeye karar verirseniz Row Restoranlar sokağı oldukça iyi bir seçim olabilir.Cadde üzerinde tercihinize uygun hemen her yemeği bulmanız mümkün.(Adres:8 ve 9.cadde arasında yer alan 46.sokak üzeri)

Eğer Time Square’den kuzeye doğru giderseniz ulaşacağınız 6.caddede Rockefeller Center ve Radio City Müzik Merkezi gibi dünyanın en popüler yerlerini gezebilirsiniz. Aşağıya doğru indikçe ise çağdaş sanat koleksiyonlarını içerisinde barındıran Modern Sanat Müzesi’ni (MOMA) gezmek mümkün.

New York’ta olun ya da olmayın mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de ‘Şehir Tiyatroları’ bölgesidir. Bütün Broadway müzikalleri burada yapılmaktadır.
Klasik ve zamansız eserler, ‘Cats’,’Chicago’, ‘Mamma Mia!’ ve daha fazlası size burada unutulmaz bir gece yaşatabilir.

Güneşin her doğuşu size burada yeni bir gün ve yeni bir macera getiriyor. New York için *Big Apple (Büyük Elma) tabiri kullanılıyor.Big Apple’ın büyük ikonlarından biri de Brooklyn Köprüsüdür.1883 yılında inşaat edilmiş ve bugün hala dünyanın en büyük asma köprüsü olma özelliğini taşımaktadır. Bir mimarlık harikası olarak anılmaktadır. Buradan, Brooklyn veya aşağı Manhattan’a doğru Doğu Nehri üzerinde bir yürüyüşe çıkabilir; her iki şekilde şehrin muhteşem manzarasının tadını çıkarabilirsiniz!

Listenin şimdiki sırasında; Staten adasına giden feribotlara binerek, 25 dakika sürecek ücretsiz bir tekne yolculuğu yapmak yer alıyor.Aşağı Manhattan ve New York Limanı’nın paha biçilmez manzaraları, bizce görmeye değer. Yolculuk sonunda feribot, ziyaretçileri St. George bölgesine bırakıyor. Bu bölgede Staten Adası Müzesi ve muhteşem St. George Tiyatrosu’nu gezme fırsatınız olacak.

Özgürlük Anıtı, yüzyıllardır Amerika’nın ve özgürlüğün sembolü olmuştur. Dönüş yolculuğunuzda buraya uğrayabilir, karaya ilk defa ayak basan insanların o gün hissettiği heyecan ve sevinci siz de iliklerinize kadar hissedebilirsiniz.

Eğer müze gezmeyi seven biriyseniz, sıradaki sizin için geliyor.Müze Mile. (Yukarı Doğu yakasında kalıyor)Fakat kesinlikle 1 mil değil, daha uzun bir yürüme yolu var. Buna rağmen dünyanın bir çok yerinde bulamayacağınız bir çok sanat parçası burada yer almaktadır. Metropolitan Sanat Müzesi , Solomon R. Guggenheim Müzesi, New York Şehri Müzesi ve El Museo del Barrio mutlaka gidilmesi gereken müzeler arasında yer alıyor.

*Big Apple, New York’un takma adı. İlk olarak 1920 yılında spor yazarı gazeteci John j.Fitz tarafından kullanılıyor. Sonrasında gelen yıllarda çok popüler bir şarkıya isim olmuş ve kullanımı devam etmiştir. Özellikle tiyatro bölgesinde Big Apple adında bir köşe bulunmaktadır.

#LacosteErkek

 
#LacosteErkekİndirim

 
#LacosteErkekÇokSatanÜrünler

 

#LacosteBayanÇokSatanÜrünler

 

#LacosteBayanİndirim

 

#LacosteBayan

 

TürkHavaYolları

View Comments (0)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top