Now Reading
Sevilla

Sevilla

Yolculugumuz, İspanya’nın güney batı kesmine doğru uzanıyor. Kesinlikle ziyaret edilmesi gereken İspanya şehirlerinden biri olan Sevilla ,Endülüs özerk bölgesinin sanat, kültür ve ekonomi merkezidir. Sevilla’da Avrupa’nın üçüncü büyük katedrali mevcuttur.
Eserlerinde arabik detayları fark etmemek mümkün değil. Uzun süren Endülüs Emevi devletinin kültürüyle İspanyol Barok döneminin ortaya karışımının bu kadar etkileyici olabileceği kimin aklına gelirdi ki? Muhteşem mimarisi, havadar meydanları, gelenekçi kültürüyle ve tartışmasız akdeniz insanının sıcakkanlılığı..Sevilla’nın favori ziyaret yeriniz olmaması için hiçbir sebebiniz yok… Mesela gezilecek ilk iki durak olarak Cathedral of Saint Mary of the See ve Metropol Parasol’u not alabilirsiniz.

 

CATHEDRAL OF SAINT MARY OF THE SEE

Geniş içi ve muntazam mimarisi ile dünyadaki en büyük 3. gotik mimari kilise.
Sevilla’ya gittiğinizde ziyaret etmeyi atlamamanız gereken yerlerden biri de Alcazar. Alcazar, aynı zamanda Maria Antonietta’nin doğduğu yerdir. Antonietta,İspanyol 5.Philip’in ve Elizabeth Farnese in kızıdır. Meşhur ‘’ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler’’diyen hanımefendi.

METROPOL PARASOL

Alman mimar Jürgen Mayer-Hermann’ın yaptığı uzaktan süngerimsi duran bu ahşap yapıyı ziyaret edin.Bu yapı dünyanın en büyük ahşap fütüristik yapısı olarak tarihte şimdiden yerini aldı.
İspanyol meydanındaki Plaza de España köprüsünden geçin.Burası için sıcak Venedik demek mümkün.

TORRE DEL ORO

 
Sevilla şehrinin güvenliği için yaptırılmış surların alt bölümüdür. Surlar Alcazar Sarayı’na kadar uzanıyor. Gece verdikleri ışıklandırma sayesinde altın rengini aldığı için bu kulelere “Altın Kuleler” deniyor.

SEVILLA’YA GİTMEK İÇİN BİRÇOK SEBEBİNİZ VAR

İspanya’nın kalbinin attığı bir şehre gidip aşkın, nefretin ve kederin dansı Flamenko’yu izlemeden dönülmez. Bölge İspanyanın Flamenko merkezi olarak anılır. Ayrıca Sevillano adını verdikleri özel danslarıyla da meşhurdur. Şimdi otelinizde önce biraz ses antrenmanı yapın, dans ayakkabılarınızı giyin ve dünyanın en iyi flamenko dansının yapıldığı Bienal de Flamenco ya doğru yolunuzu alın.Sevilla’ya gitmeye karar verdiyseniz, 12 Eylül-5 Ekim tarihleri arasında yapılacak olan bu festivali kaçırmamanızı öneririz.

https://www.youtube.com/watch?v=xqxJMCQxb_Q

https://www.youtube.com/watch?v=cJtWY6-MF-M

PLAZA DE TOROS

Tutkunun rengi kırmızı ve matador! İlk olarak 1760 yılında atılan temel, zamanla şekillendi ve 1881 yılında artık bir spor haline geldi.120 yıllık biraz klasik biraz barok tarihe göndermeler yapan bu yapıda geleneksel sporları bizce kategorilerinde bir numaraya yerleşiyor.
Mutlaka izlenmeli

PALACIO DE LEBRIJA

Kapalı kapılar arkasında iddiasız ve eklektik bir stili olan bir malikâneye gidiyoruz.Sadece bir kaç sene öncesinde ziyarete açılan bu koca ev, tarihle ilgili bütün merakınızı giderebilecek kadar çok kitaba sahip. Görüntüsü ne kadar iddiasız da olsa ülkenin en yoğun caddesi üzerinde bulunuyor.

Ayrıca,Sevilla Katedralinin içerisinde yer alan Kristof Kolomb (Amerika’yı keşfeden denizci) mezarı da yine ziyaret edilebilir.
Kristof kolomb bir söylentiye göre, Kraliçe İsabela ile ters düşüyor ve kesinlikle İspanya topraklarında ölmek istemediğini dile getiriyor. Bunun üzerine tabutu halen 4 heykel tarafından tutuluyor ve hiç toprağa değmeyecek şekilde konumlandırılıyor.

#sevilla 
#ispanya 
#endülüsveSevilla   
#cultureandart   
#seyahatrehberi   
#sehirrehberi   
#cityguide   #2015yaztrendleri   #lacosteindirim   #lacostegömlek   

TürkHavaYolları

View Comments (0)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top